• Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
Etlivsomordblind.dk
  • Til forældre
    • Mit barn er ordblind
      • Hvad er ordblindhed?
      • Hvad er Ordblindetest
        • Mit barn er testet gul
      • Videoer til ordblinde
      • Hvordan virker den ordblinde hjerne?
      • Bog: Michael og Bogstavbjerget
      • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
      • Bog: Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
      • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen: Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
      • T-shirt og plakat: Jeg er god til at…
      • ordblindeugerne
      • Blog & Fortællinger
        • Kendte ordblinde
        • Andres ordblinde historier
    • Hjælpemidler til ordblinde
      • +100 Hjælpemidler
      • Bog: Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
      • Tale til tekst
      • Oplæsning
      • Ordforslag
      • Indscanning og OCR
  • Book foredrag om ordblindhed
    • Foredrag: ‘Fra 71 fejl i diktat til uddannelse … og nu forfatter’
    • Lærerforedrag: Hvem får LST op af tasken? – så de ordblinde elever viser hvad de kan i alle fag
    • Foredrag til FGU-elever
    • Biblioteksforedrag
  • Shop: Bøger, plakater m.m.
    • Bog – Michael og Bogstavbjerget
    • Bog – Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
    • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
    • Bog – Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
    • Bog – Et liv som ordblind i folkeskolen – Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
    • Skab en Dysleksivenlig skole
      • Plakater til dine elever
      • Ordblindepakken – Gør din skole dysleksivenlig
      • Gør hjælpemidlerne synlige med LST
  • Bagom
    • Kontakt
    • Hvem er Jesper Sehested
    • Omtale
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
Heytell

En talende SMS?

i Generelt

Telefonen har altid været kendt ved at man kan snakke med hinanden direkte, nu og her. Sms har derimod sine fordele, ved at man kan sende noget, og den anden person, behøver ikke at kigge på det lige med det samme. Dette har dog sine ulemper, for en ordblind, fordi det kan være svært at sende en sms pga. stavning, og måske derfor bliver indholdet ikke som man ønsker.

Dette er der heldigvis en løsning på med en smartphone, fordi i dag er det muligt ved hjælp af HeyTell, som findes til Android, iPhone og Windows Phone og downloadet flere millioner gange. Her kan man sende lydbeskeder på op til 30 sekunder, som har det bedste af begge verdener! Det er let, fordi man bare taler, som ved normal samtale og modtagerne behøver ikke at tjekke beskeden, lige med det samme.

Dette kan gøre livet lettere for familier med ordblindhed. Hvis alle i en familie, har HeyTell på deres smartphone, kan familien sende lydbeskeder til hinanden, hvor den ordblinde ikke er dårligere stillet end andre. Derudover kan du få dine bedste venner til også at downloade HeyTell, som er gratis.

Der findes mange andre muligheder til smartphone som fx Tale til Tekst  og andre chatmuligheder. Her kan der stadigvæk ske fejl, som ikke ville have opstået med HeyTell. Det er vigtigt at man finder den løsning der passer bedst til en.

Hvis du vil vide meget mere om hjælpemidler (oplæsning, ordforslag og oversættelse). til ordblinde, så er tjek Ordtavlen.

https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/heytell.png 260 620 Jesper Sehested https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Etlivsomordblind-med-Jesper-Sehested.png Jesper Sehested2014-07-09 05:59:292016-11-21 10:37:53En talende SMS?
0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Andre sider at besøge:

– Hvad er ordblindhed?
– Den ordblinde hjerne 
– Ordblindetesten for forældre
– Skab en dysleksivenlig skole som lærer
– Book foredrag om livet som ordblind m.v.

Hjælp dit barn videre om ordblindhed

  • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen Bog - Et liv som ordblind i folkeskolen - Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster af Jesper Sehested Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog: -Det er bare 4 funktioner - Det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse- staveteknologiEtlivsomordblind.dk Bog - Det er bare 4 funktioner - det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi kr.250
  • Bog: Sæt ord på ordblindheden - snak om tanker, følelser og læsningEtlivsomordblind.dk Bog - Sæt ord på ordblindheden - Snak om tanker, følelser og læsning kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Plakat - 'Jeg er god til at...'Etlivsomordblind.dk Plakat - 'Jeg er god til at...' kr.149
  • LST-Plakter-EtlivsomordblindEtlivsomordblind.dk Gør hjælpemidlerne synlige - Lyt-Skriv-Tal (LST) kr.499 – kr.799Prisinterval: kr.499 til kr.799
Etlivsomordblind.dk er lavet for, at hjælpe ordblinde til en lettere hverdag.

En hverdag hvor selvtillid ikke skal stoppe dig!
En hverdag hvor du tror på fremtiden!
En hverdag hvor alle muligheder er åbne!
Cookie- og privatlivspolitik
handelsbetingelserne
Search Search

Danske forlagMedlem af Danske Forlag

 

Handelsbetingelserne

Cookie- og privatlivspolitik

Kontaktinformationer

Hvis du vil i kontakt med mig skriv på
jesper@etlivsomordblind.dk


Etlivsomordblind.dk ApS
Soløsevej 41
2820 Gentofte
CVR-nummer: 32 30 70 27
Telefon: 23 72 02 31

© Copyright - Etlivsomordblind.dk
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
Link to: Hvad de andre gør, er ikke altid det rigtige! Link to: Hvad de andre gør, er ikke altid det rigtige! Hvad de andre gør, er ikke altid det rigtige!Klods Hans på ged Link to: Fremtiden ser lys ud, for ordblinde Link to: Fremtiden ser lys ud, for ordblinde lys-forudeFremtiden ser lys ud, for ordblinde
Scroll to top Scroll to top Scroll to top