• Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
Etlivsomordblind.dk
  • Til forældre
    • Mit barn er ordblind
      • Hvad er ordblindhed?
      • Hvad er Ordblindetest
        • Mit barn er testet gul
      • Videoer til ordblinde
      • Hvordan virker den ordblinde hjerne?
      • Bog: Michael og Bogstavbjerget
      • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
      • Bog: Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
      • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen: Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
      • T-shirt og plakat: Jeg er god til at…
      • ordblindeugerne
      • Blog & Fortællinger
        • Kendte ordblinde
        • Andres ordblinde historier
    • Hjælpemidler til ordblinde
      • +100 Hjælpemidler
      • Bog: Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
      • Tale til tekst
      • Oplæsning
      • Ordforslag
      • Indscanning og OCR
  • Book foredrag om ordblindhed
    • Foredrag: ‘Fra 71 fejl i diktat til uddannelse … og nu forfatter’
    • Lærerforedrag: Hvem får LST op af tasken? – så de ordblinde elever viser hvad de kan i alle fag
    • Foredrag til FGU-elever
    • Biblioteksforedrag
  • Shop: Bøger, plakater m.m.
    • Bog – Michael og Bogstavbjerget
    • Bog – Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
    • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
    • Bog – Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
    • Bog – Et liv som ordblind i folkeskolen – Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
    • Skab en Dysleksivenlig skole
      • Plakater til dine elever
      • Ordblindepakken – Gør din skole dysleksivenlig
      • Gør hjælpemidlerne synlige med LST
  • Bagom
    • Kontakt
    • Hvem er Jesper Sehested
    • Omtale
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu

Ordblindhed forandre sig, men forsvinder ikke!

i folkeskolen, Generelt

Mange mennesker jeg møder, stiller spørgsmålstegn ved min ordblindhed, fordi jeg har en lang videregående uddannelse. Dette er et klart tegn på, at rigtig mange mennesker derude, ikke rigtigt ved hvad ordblindhed er.

Ens ordblindhed forsvinder ikke, den vil blive ved med, at være der. Men en ting, der kan ændre sig over tid er hvordan man kan omgås ens ordblindhed. Det er muligt at udarbejde strategier og gøre tingene på en anden måde, og derved omgå de problemer man ellers havde. Dermed ikke sagt at ens ordblindhed er væk, man har bare lært en vej uden om bjerget.

Find en strategi

 Jeg er ordblind, men ikke på samme måde som for 10 år siden. Jeg har lært at bruge andre strategier, fx når jeg læser, “læser” jeg hvert ord for sig, men i en sådan hastighed, at jeg ikke har problemet, med at miste helheden. Dette har krævet meget arbejde i form af læsning hverdag, i mange år.

Fejl i Vi gør det sgu! af Richard Branson

Jeg læser hvert ord, derfor finder jeg også småfejl andre ikke ville have fundet. Kan du finde fejlen, den er lidt sjov synes jeg.

 Når jeg læser, ‘læser’ jeg ikke ordet, jeg genkender det, jeg har altså ordet gemt i hovedet, som et billed. Denne strategi har sine ulemper, som er når man skal læs om nye emner man ikke kender, er der mange ord jeg ikke kender, det kan tag tid at bygge dette ordforråd op!

Derudover kan jeg har meget svært ved ord der er delt på to linier med -, jeg kan ikke finde ordet, fordi jeg ikke har det billed. Der er altid fordele og ulemper ved en strategi, og det må man tag med.

Opdelt ord, svært for mig som ordblind, at læse.

Hvis et ord er opdelt på denne måde, kan det næsten være umuligt for mig, at læse det.

En anden fordel ved min læsestrategi er, at jeg kan genkende mange ord, så når jeg skal skrive dem, kan jeg se om det er rigtigt eller forkert. Ulempen er så at jeg ikke kan stave ordet fordi det er et billed. Dette kan lyde dumt, men kan ikke se bogstaverne for mig, men kun hele ordet. I stedet bruger jeg Google til at finde ordet, fordi jeg ved hvordan det ser ud, og Google er god til at komme med forslag.

Et andet problem, er at jeg tit bruger forkerte ord, fordi min hjerne siger ‘Det ord findes, så er det nok det rigtige’ selvom det måske giver en helt forkert betydning. Det billed jeg har i hovedet er normalt stammen af ordet, derfor har jeg også meget svært ved endelser men heldigvis er der hjælpemidler (Oplæsning, ordforslag, tale til tekst)  til at løse dette problem.

Dette er en de strategier, der har ændre min ordblindhed. Der findes rigtigt mange forskellige som man kan gøre til sin egen, så den passer 100% til en selv. Det kan også være man har fundet et hjælpemiddel der gør, at man ikke behøver hjælp og nu selv kan meget mere.

Dette viser at selv om man synes livet kan være rigtigt trist, så behøver det ikke at forblive sådan resten af livet. Der er mange muligheder for, at ændre på det, men det kræver tid og kræfter.

https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Etlivsomordblind-med-Jesper-Sehested.png 0 0 Jesper Sehested https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Etlivsomordblind-med-Jesper-Sehested.png Jesper Sehested2014-11-14 00:24:272025-02-13 11:10:45Ordblindhed forandre sig, men forsvinder ikke!
0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Andre sider at besøge:

– Hvad er ordblindhed?
– Den ordblinde hjerne 
– Ordblindetesten for forældre
– Skab en dysleksivenlig skole som lærer
– Book foredrag om livet som ordblind m.v.

Hjælp dit barn videre om ordblindhed

  • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen Bog - Et liv som ordblind i folkeskolen - Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster af Jesper Sehested Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog: -Det er bare 4 funktioner - Det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse- staveteknologiEtlivsomordblind.dk Bog - Det er bare 4 funktioner - det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi kr.250
  • Bog: Sæt ord på ordblindheden - snak om tanker, følelser og læsningEtlivsomordblind.dk Bog - Sæt ord på ordblindheden - Snak om tanker, følelser og læsning kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Plakat - 'Jeg er god til at...'Etlivsomordblind.dk Plakat - 'Jeg er god til at...' kr.149
  • LST-Plakter-EtlivsomordblindEtlivsomordblind.dk Gør hjælpemidlerne synlige - Lyt-Skriv-Tal (LST) kr.499 – kr.799Prisinterval: kr.499 til kr.799

Login til videokurset

  • Glemt dit kodeord?
Etlivsomordblind.dk er lavet for, at hjælpe ordblinde til en lettere hverdag.

En hverdag hvor selvtillid ikke skal stoppe dig!
En hverdag hvor du tror på fremtiden!
En hverdag hvor alle muligheder er åbne!
Cookie- og privatlivspolitik
handelsbetingelserne
Search Search

Danske forlagMedlem af Danske Forlag

 

Handelsbetingelserne

Cookie- og privatlivspolitik

Kontaktinformationer

Hvis du vil i kontakt med mig skriv på
jesper@etlivsomordblind.dk


Etlivsomordblind.dk ApS
Soløsevej 41
2820 Gentofte
CVR-nummer: 32 30 70 27
Telefon: 23 72 02 31

© Copyright - Etlivsomordblind.dk
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
Link to: Swype Keyboard, diktering til Android Link to: Swype Keyboard, diktering til Android Swype Keyboard, diktering til AndroidSwype keyboard Link to: Fantasien skal ingen tag fra mig Link to: Fantasien skal ingen tag fra mig Fantasien skal ingen tag fra mig
Scroll to top Scroll to top Scroll to top