Kontekstbaseret læsning for ordblinde

Der er folk der kan læse alle ordene på et papir. Dette er ikke alle ordblinde der kan dette, heller ikke jeg, du kan læse om hvordan jeg har lært at læse. Hvis jeg læser om et nyt emne, er der mange ord jeg ikke ved hvordan staves men heller ikke hvordan de passer ind i konteksten. Dette gør det svært for mig, men når jeg kender til emnet, gætter jeg mig også frem til flere ord, fordi jeg kender konteksten. I dag findes der mange hjælpemidler fx oversættelse, tale til tekst oplæsning og ordforslag som kan hjælpe dig.

På mit studie på Copenhagen Business School, var det svært i starten. Men jeg fandt ud af, at jeg fik rigtigt meget ud af, at være der til alle timerne, fordi jeg fik hørt rigtig mange af de svære ord. Når jeg så skulle læse, havde jeg stadigvæk svært ved det, men nu havde jeg hørt ordene og vidste i hvilken kontekst de blev brugt.

Møde et ord 50 gange

Hver gang jeg mødte et ord jeg ikke kunne læse, tænke jeg i 1-2 sekunder, kan jeg gætte mig til ordet ud fra sætningen og indholdet. Hvis nej, så læste jeg bare videre, jeg støder med sikkerhed på ordet igen. Kunne jeg nu gætte mig til ordet, ud fra det nye jeg havde lært undervejs (der kunne gå 10 sekunder til flere dage før ordet kom igen). Hvis ja, super så tog jeg et billed af ordet, klik.

Nogle gang er der gået 100 sider af en bog, før jeg har nok information til at sige ‘Det er det der står’, men det kommer på et tidspunkt.

Dette er også lidt samme måde Google kommer med forslag på deres søgemaskine. Den bruger i hvilken kontekst har andre søgt på dette ord, og derved kommer med et forslag. Dette er nok også grunden til at jeg er så glad for Googles søgemaskine

Google Toolbar, koncentrerer

Google kommer med forslag, der tidligere er blevet brugt i denne kontekst

Find din strategi

Jeg har fundet dette uddrag af bogen Voksne ordblinde en antologi, hvor de beskrive noget i samme stil af min strategi.

Selvom de fleste ordblinde opnår en praktisk brugbar læsefærdighed, så vil de stadig have betydelige problemer, når en tekst indeholder nye ord (Rack m.fl., 1992). Man kan lære at genkende ord, man har set mange gange, eller som er karakteristiske af udseende som fx „smørrebrødsjomfru”. Men denne måde at læse på vil ofte medføre, at man læser forkert. At man fx læser „spurgte”, når der står „sagde”. Det er karakteristisk for mange voksne ordblinde, at de benytter sig af denne genkendelsesstrategi kombineret med lidt staven-sig-vej igennem ordet og et kvalificeret gæt ud fra den sammenhæng, ordene indgår i. Samme gættestrategi bruges også ved stavning.” – Voksne ordblinde en antologi- s. 14

Der hvor jeg ser, jeg har lagt et niveau til på strategien er ved, at lave det kontekstbaseret. På den måde kan jeg glemme mange af de ord jeg kender, fordi jeg med ret stor sikkerhed ved, at der ikke er økonomiske begreber i et eventyr. Dermed har jeg mere overskud til også, at prøve at læse ordene.

Jeg siger ikke at min måde er bedre end andre, bare at den passer til mig og den måde jeg tænker på. Det er vigtigt at man bruger noget tid på at finde sin egen måde at gøre tingene på!

0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *