• Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
Etlivsomordblind.dk
  • Til forældre
    • Mit barn er ordblind
      • Hvad er ordblindhed?
      • Hvad er Ordblindetest
        • Mit barn er testet gul
      • Videoer til ordblinde
      • Hvordan virker den ordblinde hjerne?
      • Bog: Michael og Bogstavbjerget
      • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
      • Bog: Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
      • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen: Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
      • T-shirt og plakat: Jeg er god til at…
      • ordblindeugerne
      • Blog & Fortællinger
        • Kendte ordblinde
        • Andres ordblinde historier
    • Hjælpemidler til ordblinde
      • +100 Hjælpemidler
      • Bog: Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
      • Tale til tekst
      • Oplæsning
      • Ordforslag
      • Indscanning og OCR
  • Book foredrag om ordblindhed
    • Foredrag: ‘Fra 71 fejl i diktat til uddannelse … og nu forfatter’
    • Lærerforedrag: Hvem får LST op af tasken? – så de ordblinde elever viser hvad de kan i alle fag
    • Foredrag til FGU-elever
    • Biblioteksforedrag
  • Shop: Bøger, plakater m.m.
    • Bog – Michael og Bogstavbjerget
    • Bog – Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
    • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
    • Bog – Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
    • Bog – Et liv som ordblind i folkeskolen – Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
    • Skab en Dysleksivenlig skole
      • Plakater til dine elever
      • Ordblindepakken – Gør din skole dysleksivenlig
      • Gør hjælpemidlerne synlige med LST
  • Bagom
    • Kontakt
    • Hvem er Jesper Sehested
    • Omtale
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
monsters university

Monsters University en fortælling om nederlag og hårdt arbejde!

i Job, Uddannelse

Nogle gange støder man på ting man ikke havde forventet. Denne oplevelse havde jeg da jeg så Disney’s, Monsters University, og det var en positiv en af slagsen. Filmen er en forløbere til Monster Inc, hvor vi møder Mike og Sullivan der arbejder på en skræmmefabrik.

Hvis du ikke vil vide hvordan filmen ender, så læs ikke hele indlægget!!

Monsters University

Monsters University, en film med et budskab til ordblinde.

I Monsters University, møder man de to monster som unge, der skal starte på universitetet, for at uddanne sig til skræmmer. Sullivan er den fødte skræmmer, men gider bare ikke læse og udvikle sig, mens Mike er lige omvendt, er ikke skræmmende (læs: har ikke mulighederne/ udseende (læs egenskaberne) til at lærer det) men har lyst til at læse og udvikle sig, til at blive den bedste.

Disse to monster, kommer ud fra lidt af hvert og bliver tvunget til at arbejde sammen, hvilken i starten slet ikke går godt. Der går dog ikke lang tid før de finder ud af at arbejde sammen, og bruge deres egenskaber til at hjælpe hinanden frem, og få et godt venskab.

Det ende med at de bliver smidt ud af universitetet fordi de har snydt (Det må man selvfølgelig ikke). Men selvom de ikke har fået den uddannelse der skal til, at blive skræmmer, giver Mike ikke op fordi for ham, er der altid en vej.

Filmen slutter med at de kommer i tanke om en ledig stilling på skræmmefabrik som rengøre, som de søger. Så slutter filmen, men det er vigtigt ikke at stoppe her, som man ellers måske havde gjort. Det er vigtigt at se det der kommer herefter, fordi det viser hele meningen med dette indlæg!!

Med de briller jeg har på, ser jeg skræmme delen, som stavning, noget Mike ikke er så god til, men så kan han så meget andet! Men han finder en anden vej ind på skræmmefabriken, og derefter arbejder sig op til at nå målet (at kunne stave / få et rigtig godt job / i Monster Inc: ændre verden fra at skræmme til at glæde i stedet)

Der er lavet mange gode børnefilm, som alle har gode bagtanker, men jeg synes Monsters University skiller sig ud, på flere punkter. Man kan blive hvad man vil, bare man arbejder hårdt nok for det samt der er altid en vej, det kan godt være det ikke lige er den man havde forvent, men den er der!!!

https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Monsters.jpg 896 1600 Jesper Sehested https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Etlivsomordblind-med-Jesper-Sehested.png Jesper Sehested2014-02-18 11:25:292016-11-21 11:36:56Monsters University en fortælling om nederlag og hårdt arbejde!
0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Andre sider at besøge:

– Hvad er ordblindhed?
– Den ordblinde hjerne 
– Ordblindetesten for forældre
– Skab en dysleksivenlig skole som lærer
– Book foredrag om livet som ordblind m.v.

Hjælp dit barn videre om ordblindhed

  • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen Bog - Et liv som ordblind i folkeskolen - Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster af Jesper Sehested Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog: -Det er bare 4 funktioner - Det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse- staveteknologiEtlivsomordblind.dk Bog - Det er bare 4 funktioner - det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi kr.250
  • Bog: Sæt ord på ordblindheden - snak om tanker, følelser og læsningEtlivsomordblind.dk Bog - Sæt ord på ordblindheden - Snak om tanker, følelser og læsning kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Plakat - 'Jeg er god til at...'Etlivsomordblind.dk Plakat - 'Jeg er god til at...' kr.149
  • LST-Plakter-EtlivsomordblindEtlivsomordblind.dk Gør hjælpemidlerne synlige - Lyt-Skriv-Tal (LST) kr.499 – kr.799Prisinterval: kr.499 til kr.799

Login til videokurset

  • Glemt dit kodeord?
Etlivsomordblind.dk er lavet for, at hjælpe ordblinde til en lettere hverdag.

En hverdag hvor selvtillid ikke skal stoppe dig!
En hverdag hvor du tror på fremtiden!
En hverdag hvor alle muligheder er åbne!
Cookie- og privatlivspolitik
handelsbetingelserne
Search Search

Danske forlagMedlem af Danske Forlag

 

Handelsbetingelserne

Cookie- og privatlivspolitik

Kontaktinformationer

Hvis du vil i kontakt med mig skriv på
jesper@etlivsomordblind.dk


Etlivsomordblind.dk ApS
Soløsevej 41
2820 Gentofte
CVR-nummer: 32 30 70 27
Telefon: 23 72 02 31

© Copyright - Etlivsomordblind.dk
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
Link to: Må man rette en ordblind og hvordan? Link to: Må man rette en ordblind og hvordan? Må man rette en ordblind og hvordan? Link to: Dyslexie, en skrifttype for ordblinde Link to: Dyslexie, en skrifttype for ordblinde Dyslexie skrifttypeDyslexie, en skrifttype for ordblinde
Scroll to top Scroll to top Scroll to top