• Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
Etlivsomordblind.dk
  • Til forældre
    • Mit barn er ordblind
      • Hvad er ordblindhed?
      • Hvad er Ordblindetest
        • Mit barn er testet gul
      • Videoer til ordblinde
      • Hvordan virker den ordblinde hjerne?
      • Bog: Michael og Bogstavbjerget
      • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
      • Bog: Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
      • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen: Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
      • T-shirt og plakat: Jeg er god til at…
      • ordblindeugerne
      • Blog & Fortællinger
        • Kendte ordblinde
        • Andres ordblinde historier
    • Hjælpemidler til ordblinde
      • +100 Hjælpemidler
      • Bog: Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
      • Tale til tekst
      • Oplæsning
      • Ordforslag
      • Indscanning og OCR
  • Book foredrag om ordblindhed
    • Foredrag: ‘Fra 71 fejl i diktat til uddannelse … og nu forfatter’
    • Lærerforedrag: Hvem får LST op af tasken? – så de ordblinde elever viser hvad de kan i alle fag
    • Foredrag til FGU-elever
    • Biblioteksforedrag
  • Shop: Bøger, plakater m.m.
    • Bog – Michael og Bogstavbjerget
    • Bog – Det er bare 4 funktioner – det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi
    • Bog – Sæt ord på ordblindheden – Snak om tanker, følelser og læsning
    • Bog – Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster
    • Bog – Et liv som ordblind i folkeskolen – Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser
    • Skab en Dysleksivenlig skole
      • Plakater til dine elever
      • Ordblindepakken – Gør din skole dysleksivenlig
      • Gør hjælpemidlerne synlige med LST
  • Bagom
    • Kontakt
    • Hvem er Jesper Sehested
    • Omtale
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
finde-det-gode

Kig efter de gode oplevelser, de er der altid!

i folkeskolen, Generelt

Når jeg ser tilbage på min tid i folkeskolen, er der ikke meget jeg kan huske. Har gemt 95 % af det fordi det ikke var en god tid. Jeg forsøgte at spille syg, jeg ved ikke hvor mange gange, og komme med “gode” undskyldningen for ikke at skulle i skole. Jeg blev på den samme skole alle 9 år, så ved ikke hvordan det er at flytte skole, men overvejet det mange gange, men blev ikke til noget.

Jeg har altid været god til, at finde fejl og fortælle om dem, nogle vil måske også kalde det brok! Men jeg har læst om at man skal skrive 3 positive ting ned hver dag. Så ændre man sin tankemåde til at se de positive ting i livet, som der altid er nogen af, store som små.

Det er lettere når man er 2!

Jeg har forsøgt dette selv men svært, at komme i gang fordi det kræver tid og ingen husker en på det. Derfor var det altid let, lige at finde på noget andet at lave. Men nu har jeg lavet en aftale med en veninde fra Kina, at vi skriver 3 positive ting, til hinanden hver dag inden vi går i seng (stavetræning på engelsk!).

Dette har gjort det meget lettere, og vi har nu gjort det i omkring 3 uger og jeg vil sige, at det er begyndt at sætte sine spor. At tag ind til København for at finde ud af, at det du skulle bruge ikke virker, ville normalt gøre mig lidt sur.

Men da det skete var det i stedet, “ok, så ved jeg hvor den står til næste gang”. 3-4 andre gange har jeg også lagt mærke til at jeg har tænkt positiv, over ting der normalt ville have irriterede mig.

Mit forslag er at sætte sig ned og bruge de 5 minutter det tager om dagen og skrive 3 positive ting ned. Det kan være små ting som, i dag sner det, rigtig god chokolademad jeg fik i madpakken i dag, god “indsæt ord” i dag, hvor jeg lavet …. Hvis I er en familie, så gør det måske ved middagsbordet, så der er flere med, gør det meget lettere.

Måske kan det ændre ens syn på ens ordblindhed, skolen, eller hvor mange nu synes livet kan være lidt tungt.

Hvis du har prøvet det selv, eller har valgt at forsøge det nu her, så del din historie herunder, så alle kan få noget ud af den.

https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/finde-det-gode.jpg 209 650 Jesper Sehested https://etlivsomordblind.dk/wp-content/uploads/Etlivsomordblind-med-Jesper-Sehested.png Jesper Sehested2014-02-05 10:27:062017-10-10 12:38:23Kig efter de gode oplevelser, de er der altid!
1 svar
  1. Dorthe
    Dorthe siger:
    februar 13, 2014 kl. 10:39 pm

    Fantastisk livsfilosofI

    Besvar

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Andre sider at besøge:

– Hvad er ordblindhed?
– Den ordblinde hjerne 
– Ordblindetesten for forældre
– Skab en dysleksivenlig skole som lærer
– Book foredrag om livet som ordblind m.v.

Hjælp dit barn videre om ordblindhed

  • Bog: Et liv som ordblind i folkeskolen Bog - Et liv som ordblind i folkeskolen - Forstå dit ordblinde barns tanker og følelser kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster af Jesper Sehested Bog - Nikolaj og det slimede eksplosive bogstavmonster kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Bog: -Det er bare 4 funktioner - Det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse- staveteknologiEtlivsomordblind.dk Bog - Det er bare 4 funktioner - det første og vigtigste alle lærere skal vide om ordblindhed og læse-skriveteknologi kr.250
  • Bog: Sæt ord på ordblindheden - snak om tanker, følelser og læsningEtlivsomordblind.dk Bog - Sæt ord på ordblindheden - Snak om tanker, følelser og læsning kr.199 Den oprindelige pris var: kr.199.kr.100Den aktuelle pris er: kr.100.
  • Plakat - 'Jeg er god til at...'Etlivsomordblind.dk Plakat - 'Jeg er god til at...' kr.149
  • LST-Plakter-EtlivsomordblindEtlivsomordblind.dk Gør hjælpemidlerne synlige - Lyt-Skriv-Tal (LST) kr.499 – kr.799Prisinterval: kr.499 til kr.799

Login til videokurset

  • Glemt dit kodeord?
Etlivsomordblind.dk er lavet for, at hjælpe ordblinde til en lettere hverdag.

En hverdag hvor selvtillid ikke skal stoppe dig!
En hverdag hvor du tror på fremtiden!
En hverdag hvor alle muligheder er åbne!
Cookie- og privatlivspolitik
handelsbetingelserne
Search Search

Danske forlagMedlem af Danske Forlag

 

Handelsbetingelserne

Cookie- og privatlivspolitik

Kontaktinformationer

Hvis du vil i kontakt med mig skriv på
jesper@etlivsomordblind.dk


Etlivsomordblind.dk ApS
Soløsevej 41
2820 Gentofte
CVR-nummer: 32 30 70 27
Telefon: 23 72 02 31

© Copyright - Etlivsomordblind.dk
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
  • Link to LinkedIn
  • Link to Mail
Link to: Hvordan har jeg lært at læse? Link to: Hvordan har jeg lært at læse? Hvordan har jeg lært at læse?Bogsamling Link to: Må man rette en ordblind og hvordan? Link to: Må man rette en ordblind og hvordan? Må man rette en ordblind og hvordan?
Scroll to top Scroll to top Scroll to top